Ale je důležité je před tím bezpečným způsobem socializovat.

Ale je důležité je před tím bezpečným způsobem socializovat.

Pokračování

Otázka: Mohou mít štěňata srdcovky ?

Odpověď: Štěňata se mohou nakazit kdykoli po narození. Ale srdečním červům trvá šest měsíců, než dospějí, takže i když je štěně přímo z lůna kousnuto infikovaným komárem, nebude mít pozitivní test na srdeční červy, dokud jim nebude šest měsíců.

Lidé by si měli co nejdříve promluvit se svým veterinářem o tom, jak dostat své štěně preventivně proti dirofiláriím.

Otázka: Mohu své štěně namočit proti blechám nebo na něj nanést jiné produkty proti blechám, pokud má blechy a klíšťata?

A: Musíte být velmi opatrní. Většina produktů proti blechám a klíšťatům není pro štěňata bezpečná a některé je mohou dokonce zabít. Pokud máte tento problém, je nejlepší promluvit si se svým veterinářem. Veterinář vám může dát něco bezpečného pro vaše štěně a říct vám, jak to správně podávat.

Nemohu vám říci, kolik štěňat jsme viděli na naší pohotovostní klinice, která byla otrávena volně prodejnými produkty proti blechám a klíšťatům, které jejich majitel koupil v supermarketu nebo ve velkém obchodě. Nikdy nedoporučujeme volně prodejné produkty proti blechám a klíšťatům, protože druh léků, které používají, není tak bezpečný jako produkty, jejichž prodej veterináři schválil FDA.

Otázka: Čím bych měl krmit své nové štěně a proč se u něj objevil průjem hned poté, co jsem je přinesl domů?

A: Mají průjem, protože jsou ve stresu. Změnili jste jejich prostředí. Opustili své sourozence a matku. Stres ovlivňuje gastrointestinální systém zvířete dříve, než ovlivní cokoli jiného. Obvykle to přejdou během prvního týdne.

Také jakákoli náhlá změna ve stravě štěněte způsobí štěně určité gastrointestinální potíže. Zkuste tedy zjistit, čím je chovatel nebo adopční agentura krmila a snažte se je na tom udržet. Nebo, pokud to musíte změnit, zkuste to udělat během čtyř nebo pěti dnů smícháním starého jídla s novým jídlem. Pokud to rychle změníte, budete mít problémy.

Pokračování

A krmte své nové štěně stravou založenou na štěňatech, která má obecně vyšší obsah bílkovin a pomáhá při jejich růstu a dospívání.

Otázka: Je v pořádku nasadit obojek a označit malé štěně? A proč musím obojek často kontrolovat?

Odpověď: Ano, je dobré mít štěně obojek a známku pro účely identifikace pro případ, že by se ztratilo. Ale musíte to kontrolovat téměř denně, protože štěňata rostou tak rychle, že je obojek může nakonec udusit, pokud není během růstu upraven. Museli jsme chirurgicky odstranit obojky z krku psa. Lidé nasazují štěněti obojek a pak ho zapomenou upravit, a jak pes roste, obojek ne. A to nejsou jen psi, kteří jsou venku přivázaní ke stromu. Viděl jsem, že se to stalo psům, kteří spali se svými lidmi každou noc. Majitele prostě nenapadlo upravit obojek. Je to něco, co lidé přehlížejí.

Dobrým pravidlem je, že byste měli být schopni vměstnat svůj ukazováček a prostředníček pod límec docela snadno. Musí být dostatečně těsný, aby neklouzal, ale aby se dostatečně neztratil, aby mělo štěně místo a neškrtilo se. Pokud máte na štěně obojek, nezapomeňte jej pravidelně kontrolovat.

Funkce WebMD Pet Health Recenze: Audrey Cook, BVM&S dne 8. července 2009

Zdroje

Zdroje: 

Will Draper, MVDr 

© 2009 WebMD, LLC. Všechna práva vyhrazena.

Výchova štěněte od novorozence do dospělosti je pro některé lidi stejně obohacující jako výchova dítěte. Každý drobný vrtoch nebo škodolibý pohled poznáte dlouho předtím, než budou moci vběhnout do koupelny a skartovat toaletní papír. Jakkoli jsou štěňata zábavná a rozkošná, stále se o ně starají stejně jako o novorozence.

Je nezbytné vědět, jak štěně jí, jak se o štěně starat a kolik štěně spí, abyste byli připraveni na prvních několik měsíců života a vychovali zdravého a šťastného psa. 

Jak mám krmit novorozené štěně?

Zcela nová štěňata dostávají důležitou ochranu před choroboplodnými zárodky prostřednictvím protilátek v mateřském mléce během prvních několika dnů kojení. Psí mámy produkují mléčně texturovanou látku zvanou kolostrum, která dává tělu štěňat schopnost bojovat s infekcemi. 

Je nezbytné, aby vaše štěně dostávalo tuto látku co nejdéle od matky. Pokud jejich matka zemře nebo je odmítne, budete muset zavolat svému veterináři, abyste se ujistili, že dostanete doplňky, které štěňata potřebují k přežití.

Po několika prvních týdnech můžete krmit štěňata, která se nemohou kojit. Pokud si nejste jisti, jak to udělat, zeptejte se svého veterináře na několik tipů, jak přimět štěně k ošetřování z lahvičky nebo zkumavky. Pokud má štěně problém vzít lahvičku, měli byste okamžitě navštívit svého veterináře – možná bude nutné krmit žaludeční sondou.

Budete se muset ujistit, že kupujete krmivo vyrobené pro špičáky. Pracujte s mláďaty, abyste zajistili, že mohou kojit z láhve. 

Štěňata by měla být krmena vleže na břiše. Jiné polohy mohou způsobit jejich udušení. Podobně jako u lidských miminek byste mléko měli ohřát na asi 100 stupňů nebo tělesnou teplotu. 

K ohřevu receptury však nepoužívejte mikrovlnnou troubu – umístěte lahvičku do šálku teplé vody. Pokud se můžete ohřátého mléka dotknout pokožky a cítit mírné teplo, mléko je dostatečně teplé. Po krmení jemně poplácejte štěně po zádech, abyste mu pomohli odříhnout veškerý vzduch, který spolklo.

Pokračování

Jak často by mělo štěně jíst?

Novorozená mláďata obecně jedí každé 2 až 3 hodiny. Budete s nimi zaneprázdněni jako s lidským dítětem. Pokud mícháte recepturu, na obalu by vám mělo být uvedeno, kolik je máte dát. Možná zjistíte, že vaše štěně bude potřebovat více nebo méně, než vám říká obal. Nezapomeňte si poznamenat, kolik vyděláváte za krmení.

Štěňata vyžadují teplé prostředí ke spánku a jídlu. Jejich tělesná teplota není v prvních týdnech života regulována. Pokud je jim zima, nemohou jíst ani správně trávit potravu.

To znamená, že budete muset mít zdroj tepla pod ručníkem nebo dekou v jejich hnízdě. Umístěte jej vedle nevyhřívané oblasti, aby se mohly vzdálit, pokud se příliš zahřejí.

Kolem 3 až 4 týdnů věku si můžete všimnout, že vaše štěně kouše nebo žvýká láhev. To znamená, že mohou být připraveni začít jíst měkké nebo polotuhé jídlo. Možná budete muset občas smíchat krmivo s konzervou pro psy, když poprvé začnou jíst. Když si všimnete, že vaše štěně žvýká láhev, poraďte se se svým veterinářem.

Pokud je vašemu štěněti mezi 4 a 6 týdny, mělo by jíst pevnou stravu samo z misky. Pro množství se řiďte doporučeními na jejich sáčku. Normální režim krmení pro štěňata ve věku 6 až 12 týdnů je čtyřikrát denně.

Kolik by mělo novorozené štěně vážit?

Ideální váha vašich novorozených štěňat se liší podle plemene. Mohou vážit od přibližně 2,5 unce do 2,25 liber. 

Procento hmotnosti, které přiberou, je však obecně stejné. První 2 týdny byste je měli vážit každý den a poté alespoň každé 3 dny během prvního roku života. Když je vážíte, poznamenejte si jejich váhu. Každý den by měli přibrat asi 10 % své tělesné hmotnosti, v závislosti na jejich plemeni.

Štěňata by měla během prvního roku života rychle přibrat. Pokud zaznamenáte neobvyklý úbytek hmotnosti, zavolejte svého veterináře. Studie ukázaly, že během prvního týdne života by štěňata měla ztratit část své porodní hmotnosti a poté ji zdvojnásobit. V závislosti na plemeni psa a jeho velikosti může vaše štěně během 3 týdnů přibrat téměř šestinásobek své porodní hmotnosti.

Pokračování

Jak mohu pomoci štěněti jít do koupelny?

Novorozená štěňata nemohou sama chodit na záchod. Jejich matka jim olizuje genitální a anální oblasti, což stimuluje svaly a nervy a způsobuje, že mláďata vylučují odpad. Pokud vaše štěně osiřelo nebo nebylo trénováno svou matkou, můžete použít žínku nebo vatový tampon namočený v teplé vodě a jemně tato místa hladit, což simuluje olizování jejich matky.

Kdy by měla mít štěňata první veterinární prohlídku?

Většina veterinářů doporučuje přinést novorozené štěně ve věku kolem 6 týdnů. Tento časový rámec vyplývá z vyprchání protilátek matky. Štěňata jsou více ohrožena infekcí a nemocemi. Při první fyzické prohlídce dá váš veterinář vašemu štěněti úvodní očkování a léky na odčervení.

Vaše štěně by mělo dostat první očkování kolem 6. týdne. Očkování pro nová štěňata zahrnuje:

Virus psinky adenovirus Virus parainfluenzy Parvovirus

Přibližně v 8 až 12 týdnech se budete muset ujistit, že vaše štěně dostává tyto následné dávky:

Bordetella Psí chřipka H3N2 a H3N8 Vzteklina první rok Leptospiróza

Fyzikální vyšetření umožní vašemu veterináři vědět, zda existují nějaké podmínky, které je třeba řešit. Zeptají se vás na krmení, péči, kterou jste jim poskytli, a dají vám nějaké návrhy na další péči.

Plánování péče o novorozená štěňata

Pokud si plánujete pořídit štěně od chovatele nebo v obchodě, měli byste najít takové, které neodebere štěně matce příliš brzy. Na to, kdy tato doba nastane, se názory různí. Obecně se 7 až 8 týdnů považuje za dostatečně dlouhou dobu na to, aby je matka naučila močit a vyprazdňovat.

Budete muset mít vyhrazená místa, kam vzít své štěně na nočník a nechat své domácí štěně otestovat. To znamená zajistit vše, do čeho se mohou dostat, co by jim mohlo ublížit. Mějte plán, jak je budete trénovat a udržovat je zdravé. 

Měkké, teplé přikrývky přes vyhřívací podložku (také nazývanou porodní podložka) v hnízdní budce s nevyhřívanou zónou jsou nezbytné. Pokud víte, že stále kojí, budete také potřebovat výživu pro štěňata a lahvičky, kterými je budete krmit. Mělo by být připraveno specifické krmivo pro štěně podle velikosti a plemene vašeho štěněte, stejně jako misky na jídlo a vodu. 

Máte-li dotazy nebo obavy, zavolejte svého veterináře, který vám poradí s novým štěnětem.

Socializovat své štěně znamená naučit je, aby se dobře chovalo kolem jiných zvířat a lidí. Socializace pomáhá vašemu štěněti cítit se dobře v novém prostředí a udržuje je sebevědomé v nových situacích. 

První tři měsíce života vašeho štěněte jsou důležité pro jeho vývoj. V těchto měsících touha být společenský převažuje nad jejich strachem. 

Jaký věk je nejlepší pro socializaci štěňat?

Diskutovalo se o tom, zda byste měli své štěně socializovat, než bude plně očkováno. Štěňata však zvládnou nové zkušenosti nejlépe mezi 3. a 12. týdnem. Po této fázi se stávají opatrní ohledně nových věcí, se kterými se předtím nesetkali. 

Štěňata mohou začít socializační kurzy již v 7 až 8 týdnech. Veterináři doporučují alespoň jedno kolo očkování 7 dní před socializací a první kolo odčervení. 

https://recenzeproduktu.top/candidol/

Po prvních 12 až 14 týdnech života vašeho štěněte je důležitá pokračující socializace a seznamování s novým prostředím. To posiluje dobré chování. Udržování pozitivního prostředí je důležité, aby se štěňata cítila bezpečně a při učení se novým věcem. 

Proč je důležitá socializace štěňat?

Dobře socializované štěně vytváří vychovaného, ​​uvolněného, ​​bezpečnějšího psa. Pokud se vaše štěně cítí dobře v širší škále situací, je méně pravděpodobné, že bude používat agresi ve chvílích strachu. Pokud vaše štěně nebude socializovat, může to v budoucnu vést k nebezpečným situacím. 

Podle Americké veterinární společnosti pro chování zvířat jsou hlavní příčinou úmrtí psů mladších tří let problémy s chováním, nikoli infekční onemocnění. 

Jak musí být štěně socializováno?

Existují různé metody socializace štěňat: doma, ve třídách nebo schůzky se štěňaty. Socializace vašeho nového štěněte také vyžaduje více než setkání s novými lidmi a psy. 

Vaše štěně musí být vystaveno novým pohledům, zvukům a texturám. Pomáhá také nechat děti hrát si se štěnětem v kontrolovaném prostředí a přimět různé lidi, aby si s vaším štěnětem hrály. 

Musím při socializaci štěněte dělat něco zvláštního?

Při socializaci vašeho štěněte se ujistěte, že to jde pomalu a uvědomte si limity vašeho štěněte. Udělejte interakce pozitivní a dejte spoustu pamlsků a pochval. Všechno je pro vaše štěně nové, takže každé setkání je příležitostí k vytvoření pozitivní asociace. 

Snažte se nestresovat, když představujete své štěně starším psům, protože to vaše štěně může vychytat. Udělejte dětské kroky a snažte se vyhnout tomu, abyste toho dělali příliš mnoho najednou. Seznamte se s rodinou a neznámými lidmi pomalu, pokud se vaše štěně cítí přetížené, může mít v budoucnu strach z reakce na velké skupiny nebo prostředí.   

Pokračování

Co když se mé štěně během socializace zdá vystrašené?

Pokud vaše štěně během socializace vykazuje známky strachu nebo stresu, odstraňte je ze situace. Pomalu a zavádění různých stimulantů pomůže vašemu štěněti naučit se situaci řešit. Pokud vaše štěně projevuje strach během jakékoli situace, dokonce i tichých, dobře kontrolovaných zážitků, možná budete chtít vyhledat pomoc veterináře. 

Třídy štěňat

Kurzy štěňat jsou skvělým způsobem, jak se vaše štěně naučit základním dovednostem poslušnosti a socializovat se s ostatními štěňaty. Lekce se zaměřují na pozitivní posilování a umožňují vám zapojit se do tréninkového procesu. Třídy pro štěňata umožňují vašemu štěněti řadu interakcí a prospívají jeho vývoji v průběhu stárnutí. 

Očkování a riziko onemocnění během rané socializace

Riziko, že vaše štěně dostane infekční onemocnění, se zvyšuje před 16. týdnem. Toto je také nejlepší období pro jejich socializaci. Vaše štěně nebude plně chráněno, dokud nedostane všechna svá očkování. Ale je důležité je před tím bezpečným způsobem socializovat.

Nečekejte, až budou plně naočkovaná, protože pak promeškáte nejlepší příležitost, jak je dostat do pohody v neznámých situacích. Dokud není vaše štěně plně očkováno, měli byste se vyhýbat psím parkům, plážím a sousedským parkům. 

Další bezpečné způsoby socializace vašeho částečně očkovaného štěněte

Když vezmete štěně do obchodů, do práce nebo je necháte hrát si na zahradě se psy, které znáte, může jim to pomoci brzy se socializovat. Můžete uspořádat štěněcí párty a pozvat lidi a zdravé psy všech věkových kategorií, aby se seznámili s vaším novým štěnětem. 

Když vezmete svého psa v kočárku nebo kočárku po rušných parcích a čtvrtích, můžete mu pomoci zvyknout si na památky a zvuky. Zvažte, zda je vzít na šťastné výlety k veterináři a nechat je být v čekárně, aniž by dostali nějaké výstřely. Odměňte je za dobré chování.   

WebMD Medical Reference Recenzováno Amy Flowers, DVM dne 07. července 2021

Zdroje

ZDROJE:

American Kennel Club: “Největší dárek, který můžete svému štěněti dát: Socializace.” 

American Kennel Club: “Socializace štěňat: Proč, kdy a jak to dělat správně.”

Americká veterinární lékařská asociace: “Welfare implikace socializace štěňat a koťat.”

Americká veterinární společnost pro chování zvířat: „Prohlášení AVSAB o socializaci štěňat“.

Akademie pro trenéry psů: “Socializace štěňat a očkování – zákon o vyváženosti.”

Veterinární nemocnice West Animal Hospital: “Socializace štěňat a ochrana proti parvovirům.”